چرا نام امام علی علیه السّلام در قرآن دیده نمی شود؟

جام نیوز: چرا نام امام علی ـ علیه السّلام ـ در قرآن دیده نمی شود؟

 

خداوند در ‌قرآن به خاطر بیان احكام كلّی وتعیین چارچوب وشالوده دین و به خاطر صیانت از تحریف توسط دشمنان امام علی ـ علیه السّلام ـ از ذكر صریح نام ایشان خودداری كرده است ولی طبق نظر اكثر علمای شیعه و سنی قریب به صد آیه در شأن و مقام و منزلت امام علی ـ علیه السّلام ـ نازل شده است.

 

اما امامت وولایت وجانشینی وتقدم مقام او برهمه ی مومنان به خوبی درآیاتی از قرآن منعكس شده كه از تصریح به نامش رساتر وبلیغ تر است.ولی همین مسئله مورد انكاربرخی از معاندان واقع شده،با این دشمنی اگرتصریح به نام آن حضرت می شد هزاران مدعی خلافت ادعاویا ازروی عناد اقدام به دستبرد درقرآن كرده وراه تحریف كتاب خدا دراسلام باز می شد.

 

قرآن به عنوان پیام هدایت الهی برای انسان، همة زیرساخت‌های حیات مادّی و معنوی را در بر می‌گیرد. در این كتاب جامع، تمام قلمروهای زندگی مادّی و معنوی، فردی، اجتماعی، اخلاقی، دنیوی، اخروی همه مورد توجّه و تشریح الهی است. طبیعی است كه همة این مطالب نمی‌تواند در یك كتاب و به صورت تفصیلی بیان گردد بلكه ناگزیر می‌بایست اصلول كلّی و خطوط محوری و راه‌گشا به عنوان متن تغیرناپذیر به شمار آید و تفصیل فروعات آن بر عهدة پیامبران و جانشینان راستین او و عقل و درایت مردم هدایت شده واگذار گردد.(1)

 

پس چون بنای قرآن بر بیان كلیات است، در همة مسائل حتّی در مورد خود قرآن و خداوند به جزئیات آن نمی‌پربازد و در مورد نبوت و رسالت مطالبی را سربسته و بدون وارد شدن به جزئیات آن مورد اشاره قرار می‌دهد و از میان آن همه مسائل اخلاقی و اجتماعی تنها به مهمّات ‌آن پرداخته و از سیل احكام عبادات فقط به مختصری از آن‌ها می‌پردازد. و در مسئله امامت هم كه قرآن اهمیّت خاصی بر ‌آن قائل است و آن را آخرین مرحلة سیر تكاملی انسان شمرده است، مثل سایر مسائل به صورت كلّی بیان می كند.

 

از آن‌جا كه امام علی ـ علیه السّلام ـ در طول تاریخ دشمنان بسیاری داشت اگر نام او در قرآن می‌آمد حتماً دشمنان ولایت و امامت دست تحریف به سوی قرآن دراز می‌كردند و آن را مثل كتاب‌های آسمانی دیگر از حجیت و اعتبار ساقط می‌ساخت. چون جریانات و حوادث زیادی در تاریخ اسلام حضور عموم صورت گرفته بعد در مورد آن اختلاف به وجود آمده است مثل جریان غدیر كه در حضور چندین هزار نفر به وقوع پیوست ولی بعد در مورد آن خدشه وارد كردند.

 

همان كسانی كه سخنان صریح پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ را در مورد ولایت امام علی ـ علیه السّلام ـ تأویل و توجیه كردند، همان كسانی كه فدك را از دست فرزندان پیامبر در آوردند. همان‌ها برای رسیدن به هدف خود با حذف نام امام علی ـ علیه السّلام ـ حاضر به هر كاری می‌شدند حتّی تحریف قرآن و چون خداوند وعده فرموده كه قرآن را حفظ كند «انا نحن نزلنا الذكر و انا له لحافظون» و یكی از راه‌های حفظ آن،‌ عدم ذكر برخی جزئیات حساسیت‌انگیز است.

 

علت دیگر: با این‌كه نام امام علی ـ علیه السّلام ـ به صراحت در قرآن نیامده ولی طبق اعتراف همة علمای شعه و سنی بیش از صد آیه در قرآن در شأن و مقام و فضایل امام علی ـ علیه السّلام ـ نازل شده است كه اكثر آن‌ها از محكمات هستند. در پایان یادآوری می‌گردد كه طبق حدیث معروف ثقلین قرآن و اهلبیت ـ علیهم السّلام ـ همیشه همراه یكدیگرند و جدایی ناپذیرند(2) آن‌ها كه طالب حقایق قرآنند باید دست به دامن علی و اولاد او بزنند پس با این‌كه نام امام علی ـ علیه السّلام ـ در قرآن نیامده ولی او جزء جدایی ناپذیر و عضو برجسته قرآن می باشد.

 

 

 

پی نوشت ها:

1- علوم قرآن، ص 226.

2- صحیح مسلم، ج4، ص 1873.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic