به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، یكی از عرفان‌های كاذب فعال در ایران، عرفان موسوم به «سای بابا» است. بنیانگذار این نحله شخصی است به نام «باگوان شری ساتیا سای بابا» یا «سوآمی ساتیا سای بابا». وی در سال 1926 در یكی از ایالت‌های هند به دنیا آمد و مرگ، چند روز پیش در 85 سالگی به سراغ او آمد. مرگی كه موجب شد یكی از صدها نیرنگ‌ «سای بابا» برملا شود؛ چرا پیش‌گویی كرده بود كه در سن 96 سالگی خواهد مرد و هشت سال بعد روح او در جسمی دیگر در شهر میسور به بدن فردی دیگر منتقل خواهد شد.

* سای بابا؛ مروج پلورالیسم دینی

سای بابا در سن 14 ‌سالگی، مدعی شد از سوی خداوند برای هدایت همه آدمیان برگزیده شده است.وی دین خود را حاكم بر همه ادیان و ناظر به همه آنها دانست. در عین حال، مدعی شد اعتقاد به پیام او با گرایش به ادیان رایج منافاتی ندارد. به همین دلیل می‌گفت: «من روحانی هیچ یك از ادیان نیستم. برای تبلیغ هیچ دینی نیز نیامده‌ام. من آمده‌ام كه هندو، هندوی بهتری، مسلمان، مسلمان بهتری و مسیحی، مسیحی بهتری باشد.»
وی معجزه خود را صرفا ایجاد تحول در درون انسان‌ها دانست و اصول دعوت خود را بر پایه پنج ارزش انسانی «حقیقت»، «پرهیزكاری»، «صلح و آرامش»، «عشق» و «پرهیز از خشونت» بنا نهاده است.
وی عصاره همه ادیان را دعوت به سوی همین پنج حقیقت می‌داند و معتقد است اگر صاحبان ادیان بر همین پنج حقیقت متمركز شوند، نزاع دینی و درگیری‌های فرقه‌ای از میان برچیده خواهد شد.
«سای بابا» راه‌های به سوی خدا را متكثر می‌داند اما مقصد همه را واحد، سای بابا به پیروان خود تأكید می‌كند كه مراقبه‌های روزانه داشته باشند و نام‌های خداوند را به طور روزانه بخوانند. دست كم هر ماه یك بار در مراسم نیایش شركت نمایند.همراه با اعضای خانواده خود به عبادت و نیایش بپردازند. با دیگران به نرمی رفتار نمایند و از بدگویی نسبت به مردمان بپرهیزند. خواسته‌ها و امیال خود را محدود كرده و در عوض در اندیشه خدمت به همنوعان خود باشند. پیروان خود را توصیه می‌كند از گناهان فیزیكی، زبانی و ذهنی پرهیز كنند: گناهان فیزیكی عبارتند از آسیب رساندن به خود و دیگران، دزدی و تمایلات نفسانی و گناهان زبانی نیز عبارتند از كلام نادرست، ظالمانه و دروغ، و گناهان ذهنی نیز عبارتند از طمع و حسد و انكار خداوند.
سای بابا به تناسخ و قانون كارما معتقد است و برای دعوت خود معبد بزرگی به نام «پراشانتی نیلایام» به معنای آشیانه صلح برین، تاسیس كرده است. در معبد او به مناسبت اعیاد همه ادیان، مراسم برگزار می‌شود. در اعیادی همچون كریسمس، عید فطر، عید نوروز، سال نوی چینیان و اعیاد هندوها مراسمی به همین مناسبت‌ها در معبد او برگزار می‌گردد.

تاكنون چندین كتاب درباره سای بابا و یا از كتاب‌های خود وی به زبان فارسی ترجمه شده است. از آن جمله می‌توان به كتاب‌های زیر، كه همگی از خود سای بابا است اشاره كرد:
1ـ تعالیم معنوی (6)، ترجمه رویا مصباحی مقدم
2ـ زندگی من پیام من، ترجمه پروین بیات
3ـ تعالیم معنوی (4)
4ـ افكار الهی برای 365 روز سال، ترجمه پروین بیات
5ـ درخت ارزش‌ها را آبیاری كنیم، ترجمه پروین بیات
6ـ یوگای عاشقانه، ترجمه آزاده مصاحبی

* سای‌بابا و ترویج خدای خیالی

فطرت انقیاد و خضوع، انسان را وا می‌دارد كه در برابر منبع كمال سر تعظیم فرود آورد و به سجده و ستایش روی آورد. تجربه ملكوتی و فطری انسان از حضور در محضر كمال و قدرت مطلق الهی كه به ربوبیت او شهادت داده و تجربه خضوع و خشوع در برابر خدا اگر چه از یادش رفته باشد، شناختش درباره او باقی است. در این جهان نیز انسان به طور فطری در جست و جوی حقیقتی متعالی است، تا در برابر وی خضوع و تعظیم كند. برای انسان‌هایی كه خدای حقیقی را فراموش كرده‌اند این تمنای فطری تبدیل پذیر و از بین رفتنی نیست، بلكه به صورت‌های نادرست و غیر حقیقی سربركشیده و به طور فریبناكی مورد عمل قرار می‌گیرد.
در دنیای امروز با تمام پیشرفت‌هایی كه انسان معاصر داشته، به علت ناتوانی تشخیص و ارضای راستین این كشش فطری به پرستش خدایی از جنس خویش روی آورده است.

* «سای بابا» مدعی است كه خدای خالق در او حلول كرده است

«سای بابا» مدعی است كه خدای خالق در او حلول كرده و معجزه‌اش تولید انبوهی خاكستر با دستش است. وی مردم را به ستایش و پرستش خویش فرا می‌خواند و فطرت های تشنه انقیاد و خضوع كه حقیقت را نشناخته‌اند، ناگریز در برابرش زانو می‌زنند. او به هوادارانش این متون و اذكار را توصیه می‌كند، تا در حالت آرامش و توجه كامل در برابر او بخوانند:
خودتان را در حضور من بدانید، به من مشغول باشید
جنون «بابا» را در زندگی‌‌تان خلق كنید، باور كنید كه از این جنون شیرین‌تر نیست
مثل كودكی پرورش‌تان دادم. مثل پدر و مادری عاشق، تا رشد كنید
من فرم برادر و خواهرتان را به خود گرفتم
وقتی خانم جوانی شدید، شریك زندگی شما شدم، تا دوست‌تان بدارم و حافظ‌تان باشم
دو پسر زیبا به شما دادم. تا آنها را دوست بدارید و ستایش كنید
اما امروز با فرم واقعی خودم جلوی شما ایستاده‌ام
بیا عشق مرا بپذیر و خودت را رها كن، از این عشق محدود عذاب‌آور و غم بار، كه تا به حال تجربه كرده‌ای
عشق من مثل دریا نامحدود است
درخشان رو نگین مثل قوس قزح
عشقی كه می‌بخشد و رشد می‌كند، و هیچ چیزی در عوض انتظار ندارد
به طرف من بیا مثل نوزادی بی‌گناه
مرا واقعا قبول كن مثل مادرت
با خودت پاكی و صداقت بیاور، تا از من یاد بگیری
من در عوض به تو تعلیم یك زندگی می‌دهم، یك زندگی فراسو
كه در آن من و تو با هم سفر می‌كنیم، به طرف یك نور، و در آن من و تودر هم می‌آمیزیم.
من آمده‌ام تا سعادت بدهم، من آمده‌ام كه ببخشم
هیچ منظور دیگری از موجودیت امروز من نیست
همه اضطراب‌ها و مشكلات خود را به من بسپارید، و از من آرامش بگیرید بیا و مرا پیدا كن، و خودت را پیدا كن
از نزدیك به من نگاه كنید، به فراسوی فرم بدن و درون را نگاه كنید

* «سای بابا» خود را «برهما» خدای خالق و هستی‌بخش می‌پندارد

«سای بابا» خود را «برهما» خدای خالق و هستی‌بخش می‌پندارد و از مردم می‌خواهند، تا او را ستایش و تعظیم كنند، به او عشق بورزند، تا به آرامش و عشق برسند؛ آرامش و عشقی كه در ملكوت تجربه كرده‌اند، فطرت شان از آن آگاه است و در این جهان نیز به دنبال آن می‌گردند حال این كه كمال مطلقی كه فطرت خواهان خشوع در پیش گاه اوست كجا و یك انسان نیازمند و محدود كجا؟!

منابع:
1.درآمدی بر عرفان‌های حقیقی و عرفان‌های كاذب / احمدحسین شریفی
2. جریان‌شناسی انتقادی عرفان‌های نوظهور/ حمیدرضا مظاهری سیف
3. یوگای عاشقانه / سای بابا
4. تعالیم معنوی / سای بابا

----------------------------------------
نویسنده: ابوالفضل عنابستانی
----------------------------------------

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات