شهید سید مجتبی نواب صفوی(دلیر مرد سدهی)

 

زندگی پس از عروج پدر:

با رحلت پدر،دای سید مجتبی سر پرستی خانه ایشان را بر عهده می گیرد. سید مجتبی عشق و علاقه زیادی به دروس اسلامی دارد ولی دایی وی با او مخالفت می کند.سید مجتبی دست از عقیده خویش بر نمی دارد و در مسجدی که در خانی آباد است شروع به فراگیری درسهای حوزه می کند. و همزمان در مدرسه آلمانیها به دروس جدید می پردازد. او در فرصت های مناسب آنچه فهمیده به همکلاسی های خویش می گوید و اوضاع سیاسی و فرهنگی و اقتصادی را برای آنان شرح می دهد. سید در سال 1321 تحصیلات خود را به پایان برده و در خرداد 1322 در شرکت نفت استخدام می شود. وی شبها جلساتی برای کارگرها دائر می کند و وظایف دینی و اجتماعی شان را گوشزد می کند.سید سیمای زشت استعمار را در کارها و فعالیت های آنان نشان می دهد و می گوید:(این چیست که در چند جای شهر می نویسند"ورود ایرانی و سگ ممنوع" آنان ایرانیان را در ردیف سگ قرار داده اند در حالی که خودشان زیر دست ما هستند.)

شش ماه  از ورود سید مجتبی به شرکت نفت نگذشته بود که یک انگلیسی به کارگری ایرانی حمله می کند و وی را زخمی میکند. همان شب جلسه ای تشکیل می شود و قرار می گذارند که صبح قبل از کار در پالایشگاه جمع شوند. سید مجتبی شروع به سخنرانی می کند و چنین می گوید:( چون ما مسلمان هستیم و قصاص یکی از احکام ضروری ماست ، یا باید آن انگلیسی اینجا بیاید و در جلوی همه از این برادر عذر خواهی کند و یا اگر این کار را نکرد ، عین کتکی را که به این برادر زده را به او میزنیم). هنوز سخنان سید به پایان نرسیده بود که کارگران به خشم آمده ، به سالن آن انگلیسی رفته، و آنجا را خراب کردند. پلیس دخالت می کند و با دخالت پلیس، انگلیسی متواری می شود. چند نفر از کارگران دستگیر می شوند ولی سید موفق به فرار از معرکه می شود و شبانه راهی نجف می شود.

مهاجر عشق:

سید مجتبی تجربه های زیادی آموخته و اکنون در نجف اشرف برای انجام کاری آمده است و آن آ موزش صحیح اسلام است.نواب علوم مقدماتی را در تهران به انجام رسانیده و در نجف اشرف به دنبال اساتیدی است که سطوح عالی را از آن ها بیاموزد. از جمله اساتیدی که وی از آن ها فقه و اصول ، تفسیر قرآن ، اصول سیاسی و اعتقادی را آموخته است میتوان به : حضرت آیت ا.. امینی (صاحب الغدیر) 2- حضرت آیت ا.. حاج آقا حسین قمی 3- آیت الله اقا شیخ محمد تهرانی اشاره کرد. ایشان علاوه بر دروس متداول حوزه با اصول فلسفه سیاسی و فقه سیاسی اسلام اشنا شد.

 

 

 

فدائیان اسلام:

سید مجتبی پس از مراجعت به ایران به دلائلی دستگیر و پس از آزادی از زندان به فکر تشکیل سازمان « فدائیان اسلام»  می افتد تا به وسیله آن با عناصر فاسد در جامعه به مبارزه بر خیزد و با انتشار اعلامیه ی موجودیت فدائیان اسلام را اعلان می دارد. او در بر پایی این سازمان می گوید: ( در خواب دیدم که جدم سیدالشهداء بازو بندی را به بازویم بست که روی او نوشته بود فدائیان اسلام)

انتشار اعلامیه ،مسلمانان غیور را متوجه فدائیان اسلام می نماید و افرادی به گروه او می پیوندند. در این میان حوادثی رخ می دهد و عده ای از فدائیان اسلام دستگیر و پس از مدتی حوزه علمیه نجف آزادی زندانیان را از مقامات مسئول می خواهد. و پس از چند بار تکرار این خواسته عملی می شود

نواب در زندان مصدق:

تیر ماه سال 1330 وقتی نواب از خانه یکی از فدائیان خارج می گردد از سوی یکی از ماموران آگاهی دستگیر می شود. سید به خاطر سخنرانی دو سال پیش در آمل و شکستن شیشه مشروب فروشی به زندان می افتد. این در حالی رخ می دهد که مصدق نخست وزیر این دوره است وبا گذشت حوادثی پس از سه ماه حبس در همان عصر مصدق اغاز می گردد.

 

www.sede.ir

دام اهریمن:

پس  از رخداد 28 مرداد 1333 سه پیشنهاد از طرف شاه توسط امام جمعه به نواب صفوی داده شد. امام جمعه صد هزار تومان وجه نقد به همراه داشت تا با قبول پیشنهاد به نواب بپردازد.

پیشنهادهایی شیطانی که شاه برای به دام انداختن نواب چیده بود عبارت بود از :

1-در یکی از کشورهای اسلامی به عنوان سفیر اعزام شود(تا فدائیان اسلام از هم پایشده شود)

2- منزلی برای وی در نظر گرفته شود و محل جلوس ایشان باشد و ماهی 10 هزار تومان حق سفره به وی داده شود(منزل برای کنترل کردن نواب و مبلغ پرداختی برای جیره خوار کردن نواب)

3-با همکاری شما یک حزب بزرگ اسلامی تشکیل شود و مخارج آن را دربار تامین نماید(زیر نظر دربار طاغوت!!!)

نواب با کمال قاطعیت به امام جمعه می گوید:( خجالت نمی کشی میخواهی من را به درگاه معاویه دعوت کنی). امام جمعه وجه نقد را برداشته و به سرعت می رود. پیش از فدائیان اسلام تولیت آستان قدس رضوی نیز پیشنهاد شده بود که نواب به خاطر ادامه هدف خود رد کرده بود.

 

آخرین رسالت:

رهبر فدائیان اسلام به همراه یارانش در منزل آیت ا.. طالقانی و پس از آن در خانه حمید ذوالقدر به سر می برند. ماموران عصر چهارشنبه 1334/9/1 به منزل وارد شده و سید محمد واحدی را دستگیر می کنند. همزمان با دستگیری فدائیان اسلام آیت ا.. کاشانی نیز دستگیر می شوند.

اما به دستور حوزه پس از چند روز آزاد می شوند.

 

 

نماز عشق:

 

به او ندایی می رسد که رفتنی است، وضو می سازد و به نماز می ایستد. نماز عشق. او به خون وضو می سازد تا نماز عشق راست آید.

25 دی ماه 1334 بیدادگاه دژخیم به سید مجتبی و سه یار فداکارش یعنی سید محمد واحدی، مظفر ذوالقدر و خلیل طهماسبی به جرم ترور  حسنعلی منصور حکم اعدام می دهد.

www.sede.ir

آنان در 27 دی همان ماه مطابق با سالگرد شهادت صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا(س) به خیل شهدا می پیوندند. وی به هنگام شهادت در لحظه های آخر حیات دنیوی با لحنی دلنواز آیاتی از قرآن کریم را تلاوت نموده، بانک اذان سر می دهد و نزدیکی های طلوع فجر به آسمانیان می پیوندد.

www.sede.ir

شهدا در مگسر آباد دفن می شوند و وقتی خبر می رسد که قرار است آنجا پارک شود شبانه آنها را به قم و در وادی السلام دفن می کنند.

شهید نواب صفوی در دی ماه 1326 با نیره السادات ازدواج کرده بود و سه دختر حاصل سه سال زندگی مشترک آنها بود که دختر سوم پس ازشهادت نواب به دنیا آمد. برای اطلاعات بیشتر به کتاب گلشن ابرار ج2 ص 642 مراجعه نمایید

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic