شهید مهدی باكری

 

به سال 1333 در شهرستان میاندوآب دریك خانواده مذهبی و باایمان متولد شد . در دوران كودكی ، مادرش را از دست داد . تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در ارومیه به پایان رسانید و در دوره دبیرستان ( همزمان با شهادت برادرش علی باكری به دست دژخیمان ساواك ) وارد جریانات سیاسی شد.


پس از اخذ دیپلم با وجود آنكه از شهادت برادرش بسیار متاثر و متالم بود ، به دانشگاه راه یافت ودر رشته مهندسی مكانیك مشغول تحصیل شد . از ابتدای ورود به دانشگاه تبریز یكی از افراد مبارز این دانشگاه بود . او برادرش حمید را نیز به همراه خود به این شهر آورد . شهید باكری در طول فعالیتهای سیاسی خود از طرف ساواك تحت كنترل و مراقبت بود .
پس از مدتی حمید را برای برقراری ارتباط با سایر مبارزان ، به خارج از كشور فرستاد تادر ارسال سلاح گرم برای مبارزان داخل كشور فعال شود . شهید مهدی باكری در دوره سربازی با تبعیت از اعلامیه حضرت امام خمیینی (قدس سره ) از پادگان فرار و به صورت مخفیانه به فعالیتهای خود ادامه داد .


بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال تشكیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عضویت این نهاد در آمد و در سازماندهی و استحكام سپاه ارومیه قنض فعالی را ایفا كرد . پس از آن بنا به ضرورت دادستان دادگاه انقلاب ارومیه شد همزمان با خدمت در سپاه به مدت 9 ماه با عنوان شهردار ارومیه نیز خدمت ارزندهای را از خود به یادگار گذاشت .
ازدواج شهید مهدی باكری مصادف با شروع جنگ تحمیلی بود . مهریه همسرش اسلحه كلت او بود . دوروز بعد از عقد به جبهه رفت وپس از دو ماه به شهر برگشت وبنا به مصالح منطقه ، با مسئولیت جهادسازندگی استان ، خدمات ارزنده ای را برای مردم انجام داد .


شهید باكری توانست در عملیات فتح المبین باعنوان معاون تیپ نجف اشرف در كسب پیروزیها موثر باشد .در همین عملیات در منطقه رقابیه از ناحیه چشم مجروح شد و به فاصله كمتر از یك ماه در عملیات بیت المقدس شركت كرد و در مرحله دوم عملیات بیت المقدس از ناحیه كمر زخمی شد و با وجود جراحتهایی كه داشت در مرحله سوم عملیات ، به قرارگاه فرماندهی رفت تا برادران بسیجی را از پشت بی سیم هدایت كند .
در عملیات رمضان با سمت فرماندهی تیپ عاشورا به نبرد بی امان در داخل خاك عراق پرداخت و این بار نیز مجروح شد .در عملیات مسلم ابن عقیل با فرماندهی او بر لشگر عاشورا و ایثار رزمندگان سلحشور ، بخش عظیمی از خاك كشورمان آزاد شد .


شهید باكری در عملیات والفجر یك ، دو ، سه و چهار با عنوان فرمانده لشكر عاشورا ، آمادگی و ایثار همه
در زمانی كه برادرش حمید شهید شد ایشان با وجود علاقه خاصی كه به برادرش داشت ، بدون ابراز اندوه با خانواده اش تماس گرفت و چنین گفت : « شهادت حمید یكی از الطاف الهی است كه شامل حال خانواده ما شده است . » تلاش فراوان در میادین نبرد ، وی را از حضور در تشییع پیكر پاك برادر و همرزمش كه سالها در كننارش بود بازداشت .
بعد از شهادت برادرش حمید و برخی از یارانش ، روح در كالبد ناآرامش قرار نداشت و معلوم بود كه به زودی به جمع آنها خواهد پیوست . پانزده روز قبل از عملیات بدر به مشهد مقدس مشرف شد و با تضرع از آقاامام رضا خواسته بود كه خداوند شهادت را نصیبش كند . سپس حضرت امام (ره ) و آیت اله خامنه ای رسید و با گریه و التماس خواست كه برای شهدتش دعاكنند.


این فرمانده دلاور در عملیات بدر در تاریخ63.11.25 به به خاطر شرایط حساس عملیات ، طبق معمول به خطرناكترین صحنه های كارزار وارد شد و در حالی كه رزمندگان لشكر را در شرق دجله از نزدیك هدایت می كرد ، تلاش می نمود تا مواضع تصرف شده را در مقابل پاتكهای دشمن تثبیت نماید ، كه در نبردی دلیرانه ، بر اثر اصابت تیر مستقیم مزدوران عراقی ، ندای حق را لبیك گفت و به لقای معشوق شتافت .
هنگامی كه پیكر پاكش را از طریق آبهای « هورالعظیم » انتقال می دادند، قایق حامل پیكر وی ، مورد هدف آر پی جی دشمن قرار گرفت و قطره نا ب وجودش به دریا پیوست .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic