به گزارش شیعه آنلاین به نقل از برنا، یک فعال فرهنگی اهل باکو درباره اعتراض مردم آذربایجان و همصدایی مسلمانان در دیگر کشورهای اسلامی منطقه گفت: اکنون 2 ماه از قانون ممنوعیت رعایت حجاب در مدارس آذربایجان می گذرد، اما دولت این کشور علی‌رغم تظاهرات گسترده مردم بر اجرای این قانون اصرار دارد.

اکنون 2 ماه از قانون ممنوعیت حجاب در مدارس آذربایجان می گذرد، اما دولت این کشور علی رغم تظاهرات گسترده مردم بر اجرای این قانون اصرار دارد.

یک فعال فرهنگی اهل باکو که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود درباره اعتراضات مردم آذربایجان و همصدایی مسلمانان در دیگر کشورهای اسلامی منطقه گفت: حدود 2 ماه است که دختران در مدارس آذربایجان با مشکل ممنوعیت حجاب مواجه هستند و علی رغم اعتراضات گسترده مردم، احزاب سیاسی و سازمان های مردم نهاد به نظر می رسد دولت آذربایجان تصمیم به لغو این قانون ندارد.

وی افزود: در ترکیه تاکنون 3 تظاهرات در همراهی با مردم آذربایجان و محکومیت قانون ممنوعیت حجاب در مدارس برگزار شده است. مردم آذربایجان در این مدت شاهد مخالفت های مردمی و رهبران مذهبی در سطح نمازجمعه ها در دیگر کشورهای اسلامی از جمله ایران هم بوده اند. اما کشورهای اسلامی و تشکل های بین المللی باید فشارهای بیشتری در این باره به دولت آذربایجان بیاورند.

این فعال فرهنگی در ادامه با اشاره به اختناق موجود در فضای سیاسی اجتماعی آذربایجان گفت: حزب حاکم در آذربایجان تاکنون حدود 200 تا 300 نفر از کسانی که به قانون ممنوعیت حجاب اعتراض کرده اند را دستگیر کرده است. در واقع دولت هر کسی که اعتراضی داشته باشد را سرکوب می کند به طوری که احتمال می رود بعضی از معترضان به سال ها زندان محکوم شوند. وی ادامه داد: در حال حاضر سرکوب های دولت همه احزاب آذربایجانی متشکل از احزاب غرب گرا، احزاب اسلامی و احزاب چپ گرا را به شدت تضعیف کرده است.

این کارشناس آذربایجانی معتقد است رهبران سیاسی آذربایجان بیشتر از قدرت های بزرگ دنیا تبعیت می کنند و به خواسته های مردم این کشور بی توجه هستند. وی با اشاره به رفتارهای ضد دین دولت آذربایجان گفت: در سال گذشته مردم آذربایجان شاهد تخریب 2 مسجد در شهر باکو بودند و دولت پیش از این برای مدتی نیز پخش اذان از مناره های مساجد را ممنوع اعلام کرده بود، اما با تلاش های گروه های اسلامی این دو موضوع پس از مدت کوتاهی حل شد.

وی افزود: اما در مواردی هم پیگیری های گروه های اسلام گرا و مردم به نتیجه نرسیده به عنوان مثال حدود 10 سال است که دولت آذربایجان استفاده از عکس های محجبه در پاسپورت شهروندان این کشور را ممنوع کرده و صدای اعتراض زنان مسلمان به جایی نرسیده است.

این فعال فرهنگی خاطرنشان کرد که قانون ممنوعیت حجاب در مدارس راهنمایی و دبیرستان آذربایجان موجب شده بسیاری از دختران مدرسه را ترک کنند. به گفته وی اغلب دختران محجبه آذری به دنبال پافشاری وزارت آموزش برای اجرای این قانون به ناچار خانه نشین شده اند، اما با گذشت زمان سختگیری درباره حجاب دانشجویان و معلم ها کمتر شده و آنها توانسته اند دوباره با پوشش دلخواهشان در کلاس های درس شرکت کنند. به عبارت دیگر دولت آذربایجان تاجایی که بتواند به مردم فشار می آورد.

این منبع آگاه با اشاره به روابط گرم آذربایجان با رژیم صهیونیستی افزود حزب حاکم آذربایجان با حزب کمونیستی زمان شوروی سابق تفاوت چندانی ندارد و به همین دلیل هر قدمی که دولتمردان آذربایجان علیه اسلام بر می دارند، مردم آن را متوجه آمریکا و رژیم صهیونیستی می دانند. مردم مسلمان آذربایجان خواه ناخواه رفتارهای ضد دین دولت این کشور را اجرای سیاست های آمریکا و رژیم صهیونیستی در این کشور می دانند و معتقدند نفوذ اقتصادی و سیاسی این کشورها در آذربایجان موجب می شود دولتشان عامل سیاست های غرب باشد.

وی افزود: مهم ترین شرکت های تجاری آذربایجان که دولت به آنها وابستگی کامل دارد، متعلق به رژیم صهیونیستی و آمریکایی ها است و مردم فکر می کنند روابط هر دولتی با این دو کشور گرم باشد، نتیجه آن فشار به مسلمانان خواهد بود.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic