به گزارش خبرگزاری فارس،حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در اولین شب سخنرانی خود در "مدرسه علمیه صدر " واقع در محدوده بازار تهران، با موضوع "آخرین وظائف منتظران ظهور "، یكی از آخرین و مهمترین وظایفِ منتظران را "آمادگی برای برخورداری از امام معصوم و مقتدر " دانست. به گزارش خبرنگار فارس، این استاد حوزه و دانشگاه كه در جمع طلاب مدارس علمیه تهران سخن می‌گفت، با اشاره به اینكه بشر در طول تاریخ، با موضوع مظلومیتِ اولیاءالله خوگرفته است و به ‌همین دلیل مواجهه با امام مقتدر و تغییر این ذهنیت برای بشر كمی دشوار است، گفت: "امام مقتدر، امامی است كه منفعل نبوده و به دلیل اقتداری كه ناشی از بصیرت و قوت ایمان شیعیان او است، اجازه نمی‌دهد هیچ امری به او تحمیل شود. "
این مراسم كه به دعوت و میزبانی طلاب مدرسه علمیه صدر(مشكات)، و با حضور برادران و خواهران طلبه و دانشجو در محل مدرسه صدر، واقع در جنب مسجد امام، برگزار شده است، تا شب جمعه ادامه دارد. در ادامه گزیده‌ای از مطالب بیان شده در اولین شب این مراسم را می‌خوانید:

* " خداوند حیات بشر را عرصه امتحانات و ابتلائاتی قرار داده است تا معلوم شود چه كسانی بهتر از دیگران عمل می‌كنند و بیشتر از نعمات الهی بهره برداری می‌كنند. به این ترتیب زندگی ما تبدیل به فضای مسابقه‌ای خواهد شد كه باید آن فضا را درك كرده و جدّی بگیریم. این مسابقه گاهی تبدیل به یك جنگ تمام عیار می شود كه در آن، با كوچكترین غفلتی ممكن است انسان به هلاكت و نابودی كشانده شود.

* " ما همیشه در بستر امتحانات الهی قرار داریم و این امتحانات گاهی بسیار حیاتی بوده وگاهی به اوج جدیّت و اهمیّت می‌رسند. امتحانات آخرالزمان كه ائمه هدی ما را از آنها ترسانده‌اند، جدّی‌ترینِ امتحانات و فتنه‌ها هستند و به همین دلیل برای اینكه از این امتحانات سربلند بیرون آئیم لازم است به اوج آمادگی رسیده و ایمان خود را قبل از ظهور حضرت تكمیل كنیم. امام صادق(ع) فرموده‌اند "ایمان خود را قبل از ظهور تكمیل كنید چون در لحظات ظهور ایمانها به سختی مورد امتحان و ابتلاء قرار می‌گیرند. "(كافی/1/370/6 ؛ كمال‌الدین/1/18)

* " سخت بودن امتحانات آخرالزمان امری طبیعی و معقول است و همانطور كه در آخرین لحظات عمر یك انسان، ابلیس بیشترین تدبیر و اصرار و فشار خود را در جهت گمراهی فرد، به‌كار می‌گیرد؛ شیطان در آخرالزمان بیشترین تلاش خود را برای سقوط افراد انجام می‌دهد. شیطان با مقدمه‌سازی و تدبیر كار می‌كند و برای انجام نقشه‌های خود طرح‌ریزی می‌كند و لذا ما باید تدبیر خود را برای پیشگیری از سقوط، افزایش دهیم و ایمان‌مان را كامل‌تر كنیم.

* " یكی از ترفندها و شیوه‌های ابلیس اینست كه قبل از اقدام به گمراهی و به‌انحراف كشاندنِ بعضی افراد، مدتی به آنها فرصت انجام كارهای خوب می‌دهد و به بیان دیگر در انجام كارهای خوب مانع آنها نمی‌شود. با این هدف كه وقتی دچار انحراف و سقوط شدند بیشتر غافلگیرشده و درنتیجه امكان بازگشت آنان كمتر شده و همچنین لطمه اجتماعی ناشی از سقوط آنها(كسانی كه در اثر سقوط آنها منحرف می‌شوند) بیشتر باشد. البته واضح است؛ آنهایی كه دچار ریزش می شوند از قبل این زمینه در آنها وجود داشته است وگرنه كسانی كه زمینه انحراف و ریزش ندارند و از هوشیاری بالایی برخوردارند، شیطان در آنها نفوذی ندارد. "إِنَّ كَیْدَ الشَّیْطانِ كانَ ضَعیفاً "(نساء/76)

* " جدیّت امتحانات و فتنه‌های آخرالزمان برای منتظران وضع جدیدی را ایجاد می كند كه با شرایط عادی متفاوت بوده و رفتارهای خاصّی را می‌طلبد. با توجه به متفاوت بودن شرایط و بروز فتنه‌های سهمگین در آخرالزمان، منتظران در آستانه ظهور یك سلسله مسئولیت‌های ویژه‌ای را كه متناسب با زمانه خودشان است به‌عهده دارند. به بیان دیگر با عنایت به ریزشهای فراوان ناشی از شدّت فتنه‌های آخرالزمان و ضرورت افزایش ایمان، در آخرالزمان وظایف خاصی بردوش منتظران قرار می‌گیرد. اساساٌ طبق یك قاعده كلی، می‌توان گفت متناسب با هر زمانی، وظایفی بر عهدی مؤمنین قرار می‌گیرد وطبق همین قاعده می‌توان گفت در آستانه ظهور، در مسیر دینداری تفاوتهایی در رفتار منتظران ایجاد می‌شود.

* " از بزرگترین مهلكه ها در فتنه های آخرالزمان "یكی دانستن آخرالزمان و دیگر زمانها و تأسّی كردن به اسوه‌هایی است كه رفتارشان برای زمان دیگری بوده است " این یكی از مواضعی است كه در جریان فتنه‌های آخرالزمان برخی دچار ریزش می‌شوند. مثلاٌ یكسان دانستنِ اخلاق اسلامی در حال حاضر و اخلاق اسلامی در زمان قبل از انقلاب و یا یكی دانستن شرایط امر به معروفِ الآن با قبل از انقلاب، یك اشتباه است. حتی سیره برخی از بزرگان كه در دورانهای قبل می‌زیسته‌اند در زمان ما نمی‌تواند حجّت باشد. كسانی كه به جنگ‌های امیرالمؤمنین(ع) عادت كرده بودند، در صلح امام حسن(ع) ریزش كردند و كسانی كه به مظلومیت امیرالمؤمنین(ع) و امام حسن(ع) در پذیرفتن شرایط و تحمیل‌ها عادت كرده بودند، بر روی امام حسین (ع) كه تسلیم نشد، شمشیر كشیدند.

* " آخرالزمان اقتضائات خاص خودش را دارد كه باید مراقب آنها باشیم. طبیعی است وقتی كه بیشترین فتنه‌ها و بیشترین ریزش‌ها و بیشترین تدابیرِ شیطانی در آخرالزمان رُخ می‌دهد معلوم است كه این زمان اقتضائات ویژه‌ای خواهد داشت.

* " یكی از آخرین و مهمترین وظایفِ منتظران "آمادگی جهت برخورداری از امام معصوم و مقتدر " می‌باشد، امامِ مقتدری كه دیگر مظلوم نیست. البته واضح است كه معنای مقتدر بودن، ظالم بودن نیست بلكه به معنای اقدام فعّالانه از سوی امام است. امام مقتدر امامی است كه منفعل نبوده و به دلیل اقتداری كه ناشی از بصیرت و قوت ایمان شیعیان او است، اجازه نمی‌دهد هیچ امری به او تحمیل شود. می‌دانیم كه بسیاری از امور به پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) و سایر ائمه هدی(ع) تحمیل شده است تا جایی كه امیرالمؤمنین در اواخر حكومت خود می‌فرمود : "تا دیروز من امیر بودم و فرمان می‌دادم، و امروز شما به من فرمان می‌دهید: لَقَدْ كُنْتُ أَمْسِ أَمِیراً فَأَصْبَحْتُ الْیَوْمَ مَأْمُوراً "(نهج البلاغه، خطبه 208)

* " بشر در طول تاریخ، با موضوع مظلومیتِ اولیاءالله خوگرفته است و به‌همین دلیل مواجهه با امام مقتدر و تغییر این ذهنیت برای بشر كمی دشوار است و به همین جهت پس از ظهور برخی به حضرت اعتراض خواهند كرد و خواهند گفت ایشان پسر پیغمبر نیست، مگر می‌شود پسر پیغمبر اینقدر با شدت برخورد كند؟(غیبت نعمانی، باب13، حدیث113) این تقریباً برای اولین بار در طول تاریخ انبیاء و اولیاء الهی است كه بشریت، خود را در آستانه برخورداری از "امام معصومِ مقتدر " می‌بیند. اكثر مردم تصورشان از یك آدم خوب اینست كه آدم خوب باید مظلوم باشد، مثل امام حسین(ع). این ذهنیت برای ما شكل گرفته است و ما قبل از ظهور باید این ذهنیت را تغییر دهیم.
" برای اینكه بتوانیم خود را آمادی پذیرش امام مقتدر كنیم، علاوه بر تقویت ایمان و صفای باطن، باید قدرت درك و فهم خود را در مسائل مختلف سیاسی و فرهنگی بالا ببریم. باید از پیچ و خم‌های مسائل سیاسی عالم خبر داشته باشیم و در عرصه سیاست فرق گنهكار و بی‌گناه را تشخیص دهیم. باید افراد ظالم را در پشت چهره‌های به ظاهر بی‌گناهشان بشناسیم و گرگ را در لباس میش بتوانیم تشخیص دهیم. باید مفهوم "الْفِتْنَةُ أَشَدُّ مِنَ الْقَتْل "(بقره/191) را بفهمیم.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic